BikeKIA zaznamenala nový rekord

Milí nadšenci bicyklovania,

služba zdieľaných bicyklov BikeKIA, ktorú s podporou mesta Žilina a Nadácie Kia Slovakia prevádzkuje spoločnosť ARRIVA Slovakia, zaznamenala v uplynulej sezóne nový rekord. V priebehu sezóny 2023 prekonali zdieľané bicykle v Žiline celkovú vzdialenosť viac ako štvrť milióna kilometrov a tým ušetrili takmer 40 ton CO₂ v porovnaní s individuálnou automobilovou dopravou.
Rástol aj počet registrovaných užívateľov služby zdieľaných bicyklov BikeKIA. Celkový počet registrácií dosiahol na začiatku nového roka 44 797 užívateľov, čo je v porovnaní s rokom 2022 nárast o viac než 10 percent.
„Žilina sa stala modelovým príkladom pre ďalšie slovenské mestá vo využívaní zdieľaných bicyklov. Obľuba tohto spôsobu dopravy medzi našimi obyvateľmi každým rokom rastie a mesto tomu prispôsobuje aj rozsah poskytovanej služby – už dnes môžem povedať, že v nadchádzajúcej sezóne pribudnú ďalšie nové bicykle aj stanovištia, ktorými vychádzame v ústrety potrebám súčasných aj budúcich užívateľov,“ povedal Peter Fiabáne, primátor mesta Žilina.

Celkový počet prenájmov zdieľaných bicyklov BikeKIA počas sezóny, ktorá sa začala 27. marca a skončila 30. novembra 2023, dosiahol takmer 200 000. Najaktívnejší užívateľ uskutočnil 713 prenájmov, čo znamená, že využil bicykel aj niekoľkokrát denne. Zdieľané bicykle prejazdili po žilinských uliciach počas uplynulej sezóny viac ako 250 000 kilometrov, teda až o 30 000 viac ako v roku 2022. Vďaka tomu narástlo o 5 ton aj množstvo ušetreného CO₂ – v porovnaní s individuálnou automobilovou dopravou sa ušetrilo až 40 ton tohto skleníkového plynu. Zvýšený záujem užívateľov o informácie a asistenciu pocítila aj zákaznícka linka, ktorá je k dispozícii sedem dní v týždni vrátane voľných dní a sviatkov. Počas uplynulej sezóny sa na jej operátorov telefonicky obrátilo o 25 percent viac užívateľov ako v predchádzajúcej sezóne a počet vybavených telefonátov dosiahol úctyhodné číslo necelých 3 000.

„Štatistika výpožičiek piatej sezóny potvrdila vysoký a stály záujem o systém zdieľaných bicyklov. Teší nás, že vďaka Nadácii Kia Slovakia je v meste Žilina forma mobility, ktorá je šetrná k ovzdušiu a dostupná pre široký okruh ľudí,“ dodal Tomáš Kováč, správca Nadácie Kia Slovakia.
„Služba BikeKIA má za sebou ďalšiu rekordnú sezónu, ktorá potvrdila, že kvalitná ponuka dostupnej služby mobility vytvára stále silnejší dopyt. Výnimočné partnerstvo s mestom Žilina a Nadáciou Kia Slovakia nám ako prevádzkovateľovi umožňuje neustále zlepšovať pokrytie územia pri zachovaní vysokej úrovne poskytovanej služby, ktorú užívatelia vysoko oceňujú a ktorá si medzi obyvateľmi mesta získava stále viac fanúšikov,“ uviedla Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

Okrem obyvateľov a návštevníkov mesta využili zdieľané bicykle služby BikeKIA bezplatne aj organizátori medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča na rýchly a bezemisný presun po meste, keďže festival sa konal súbežne vo viacerých lokalitách – Stanica Žilina-Záriečie, Synagóga a ďalšie. Bicykle boli k dispozícii aj pre návštevníkov Festivalu Kiosk a viacerých komunitných podujatí organizovaných Nadáciou Kia Slovakia.

Počas zimných mesiacov vykonávame generálnu údržbu bicyklov. Do užívania sa vrátia opäť na jar, pričom presný dátum bude stanovený v závislosti od poveternostných podmienok.

Tešíme sa na Vás aj v novej sezóne – štartujeme už čoskoro :)

Tím BikeKIA

Končí sa BikeKIA sezóna 2023

Milí nadšenci bicyklovania,

Ani sme sa nenazdali a koniec už v poradí piatej sezóny BikeKIA sa blíži dnes ku koncu. Akoby to bolo teraz, keď sme pre Vás zdieľané bicykle BikeKIA chystali ako novinku a už je to 5 sezón, čo Vám slúžia a uľahčujú prepravu po meste, a to vďaka spolupráci Mesta Žilina a Nadácii Kia Motors Slovakia.
Ďakujeme za prejavenú priazeň a tešíme sa na jej pokračovanie opäť na jar.

Tím BikeKIA

 

Poďte na Kiosk na BikeKIA!

Odvezte sa aj za zábavou

Nová sezóna bikesharingu štartuje od 27. marca

Milí nadšenci bicyklovania,

žilinský bikesharing vstupuje od 27. marca do svojej piatej sezóny. Aj v tomto roku zostáva bezplatný vďaka Nadácii Kia Slovakia pri dodržaní platných pravidiel, a to 30-minútového intervalu výpožičky a miesta vrátenia bicykla. Okrem 21 pevných dokovacích staníc budete môcť využiť aj deväť virtuálnych staníc, ktoré do systému pribudli počas minulej sezóny. Bikesharing sa aj podľa žilinského primátora Petra Fiabáne teší v meste obrovskej popularite, o čom svedčia čísla výpožičiek z minulých rokov. „Systém zdieľaných bicyklov sa za posledné obdobie stal každodennou súčasťou života našich obyvateľov a je plne využívaný. Každým rokom nám rastú počty užívateľov, ktorí uprednostňujú komfortnejší a zdravší spôsob prepravy,“ uviedol P. Fiabáne. Projekt BikeKIA vlani zaznamenal 198 774 prenájmov bicyklov s priemernou dĺžkou výpožičky 13 minút. Podľa štatistík sa najviac výpožičiek uskutočnilo už štandardne počas letných mesiacov. Najviac ich bolo v júni, kedy sme zaznamenali až 30 290 prenájmov, v auguste ich bolo 28 946 a v máji 25 174. Dlhodobo najvyťaženejšími stanicami sú Námestie Andreja Hlinku, COOP Polomská na sídlisku Vlčince, Aupark či Štefánikovo námestie. Najaktívnejší užívateľ si v minulom roku prenajal bicykel 539-krát, druhý 458-krát a tretí v poradí 409-krát. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia sezóny v decembri 2022 číslo 40 106.

 

Všetky bicykle prešli kompletnou zimnou údržbou, ktorá pozostávala z výmeny poškodených alebo opotrebovaných dielov, nastavenia a očistenia bicyklov tak, aby boli pripravené od prvého dňa sezóny pre používateľov. Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre AndroidiOS. Následne si je možné prostredníctvom smartfónu požičať bicykel na 30 minút bezplatne. Poplatok za prekročenie stanovenej 30-minútovej bezplatnej tarify sa ani v aktuálnej sezóne nemení. Ostáva naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 eur. Súčasťou každej stanice  je informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA Slovakia a.s. dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.

Tešíme sa na Vás aj v novej sezóne – štartujeme už čoskoro :)

Tím BikeKIA