Zdieľané bicykle sú vhodnou súčasťou verejnej dopravy v mestách, potrebujú však spoľahlivého prevádzkovateľa

Služba zdieľaných bicyklov môže výrazne zlepšiť mestskú mobilitu. Podobne ako iné druhy verejnej dopravy však vyžaduje spoľahlivého prevádzkovateľa, investíciu do dopravných prostriedkov a pravidelnú dotáciu na pokrytie nákladov na prevádzku a údržbu. S cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť tejto obľúbenej služby môžu samosprávy využiť príležitosti financovania, ktoré ponúkajú európske výzvy na podporu cyklistickej dopravy, a vytvárať dlhodobé partnerstvá s poskytovateľom služby a podnikateľským sektorom. Príkladom takejto efektívnej spolupráce je už od roku 2019 BikeKIA v Žiline, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť ARRIVA.

„Zdieľané bicykle v mestách sú doplnkovou dopravnou službu vo verejnom záujme, podobne ako ňou je napríklad aj mestská autobusová doprava. Ak má byť takáto služba spoľahlivá a dlhodobo udržateľná, musí byť zabezpečené financovanie vstupnej investície aj prevádzkových nákladov, akými sú distribúcia bicyklov, ich údržba, servisovanie a zabezpečenie náhradných dielov. Príklad Žiliny ukazuje, že nami ponúkaný systém je plne funkčný a dokáže sa prispôsobiť potrebám jednotlivých miest na Slovensku,“ hovorí Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

Stabilný model rozvoja bikesharingu ako bezemisného dopravného riešenia na Slovensku si podľa nej vyžaduje viaczdrojové financovanie investície do bicyklového parku s použitím prostriedkov z eurofondov a dlhodobé partnerstvá samosprávy s podnikateľským sektorom a prevádzkovateľom systému. „Zákazníci, ktorí využívajú zdieľaný bicykel, očakávajú, že bude k dispozícii tam, kde ho potrebujú, čistý a vo výbornom technickom stave. Pri elektrických bicykloch je navyše potrebné zabezpečiť ich pravidelné dobíjanie. Za tým všetkým je práca kvalifikovaných a šikovných ľudí, ktorú je potrebné zaplatiť,“ vysvetľuje P. Helecz.

ARRIVA, ako prvá na Slovensku, predstavila ešte v roku 2017 systém zdieľaných bicyklov ako doplnok mestskej autobusovej dopravy. V súčasnosti je jedinou dopravnou spoločnosťou, ktorá popri autobusovej doprave prevádzkuje aj systém zdieľaných bicyklov. Na základe víťaznej ponuky vo verejnom obstarávaní dodala koncom minulého roka technické riešenie služby zdieľaných bicyklov „na kľúč“ pre mesto Senica a pripravuje projekty aj pre ďalšie mestá, ktoré prejavili záujem o túto ekologickú dopravu.

Napíšte nám

Máte podnetné nápady alebo vylepšenia k našim službám? Napíšte nám na info@bikekia.sk

ALEBO

Prihláste sa