Od 1. júna nájdete v Žiline 145 zdieľaných bicyklov na 29 staniciach

Milí bajkeri a Žilinčania,

obyvatelia a návštevníci krajského mesta môžu od stredy 1. júna využívať osem nových virtuálnych staníc zdieľaných bicyklov v rámci projektu BikeKIA. Nadšenci bikesharingu ich nájdu napríklad na Košickej ulici pri hypermarkete Tesco, Námestí mladosti na Hájiku, Borovej ulici pri kostole, Rudinách II, Oravskej ulici pri LA SKALA, pri fakulte FRI, na Ulici sv. Cyrila a Metoda a Tulskej ulici pri pohostinstve Pačino.

Umiestnenie nových staníc je znázornené v užívateľskej aplikácii a na webovej stránke bikekia.sk. Na virtuálnych staniciach záujemcovia nenájdu stojany, staničky sú označené bielym logom BikeKIA a v priebehu nasledovných dní pribudnú aj označníky – totožné ako na pôvodných staniciach. Užívatelia si môžu vypožičať alebo odovzdať zdieľané bicykle rovnakým spôsobom ako doteraz, pričom bicykel odstavia na svoj stojan a uzamknú v blízkom okruhu vodorovného označenia – bieleho loga BikeKIA.

Investícia do rozšírenia stála žilinskú radnicu vyše 36-tisíc eur. Súčasťou investície je aj navýšenie počtu bicyklov o 22 nových kusov, ktoré spolu s rozšíreným počtom oficiálnych stanovíšť prispejú k zvýšeniu dostupnosti služby. Na prevádzkových nákladoch sa bude mesto podieľať spolu s Nadáciou Kia Slovakia, ktorá novým bicyklom zároveň zabezpečí licencie a poistenie.   

Nadšenci bicyklovania si tento rok môžu vypožičať 145 bicyklov, ktoré nájdu na 21 staniciach a oddnes aj na ôsmich virtuálnych staniciach. Služba zdieľaných bicyklov vďaka Nadácii Kia Slovakia zostáva pre užívateľov naďalej bezplatná pri dodržaní platných pravidiel, a to 30-minútového intervalu výpožičky a miesta vrátenia bicykla.

Projekt zdieľaných bicyklov sa aj vlani tešil v Žiline obrovskej popularite, keďže zaznamenal 148 992 prenájmov bicyklov s priemernou dĺžkou výpožičky 12 minút. Najsilnejšími mesiacmi z pohľadu počtu výpožičiek boli letné mesiace – v júni s 24 856 výpožičkami a v júli s 23 568 výpožičkami. Najvyťaženejšie stanice sú dlhodobo Námestie A. Hlinku a COOP Polomská na sídlisku Vlčince. Naopak, najmenej frekventované stanice sú Lesopark a v minulom roku aj UNIZA, čo bolo zapríčinené absenciou študentov na Žilinskej univerzite v Žiline v súvislosti s protipandemickými opatreniami. 

Hlavným partnerom projektu zdieľaných bicyklov je Nadácia Kia Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA Slovakia a.s. dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.  

Vaše otázky v súvislosti s novinkami radi zodpovieme na linke zákazníckej podpory, ktorá je k dispozícii denne vrátane víkendov a sviatkov od 9.00 do 17.00 hod. (+421 905 073 073, info@bikekia.sk).

Tím BikeKIA

Napíšte nám

Máte podnetné nápady alebo vylepšenia k našim službám? Napíšte nám na info@bikekia.sk

ALEBO

Prihláste sa