Nová sezóna bikesharingu štartuje od 27. marca

Milí nadšenci bicyklovania,

žilinský bikesharing vstupuje od 27. marca do svojej piatej sezóny. Aj v tomto roku zostáva bezplatný vďaka Nadácii Kia Slovakia pri dodržaní platných pravidiel, a to 30-minútového intervalu výpožičky a miesta vrátenia bicykla. Okrem 21 pevných dokovacích staníc budete môcť využiť aj deväť virtuálnych staníc, ktoré do systému pribudli počas minulej sezóny. Bikesharing sa aj podľa žilinského primátora Petra Fiabáne teší v meste obrovskej popularite, o čom svedčia čísla výpožičiek z minulých rokov. „Systém zdieľaných bicyklov sa za posledné obdobie stal každodennou súčasťou života našich obyvateľov a je plne využívaný. Každým rokom nám rastú počty užívateľov, ktorí uprednostňujú komfortnejší a zdravší spôsob prepravy,“ uviedol P. Fiabáne. Projekt BikeKIA vlani zaznamenal 198 774 prenájmov bicyklov s priemernou dĺžkou výpožičky 13 minút. Podľa štatistík sa najviac výpožičiek uskutočnilo už štandardne počas letných mesiacov. Najviac ich bolo v júni, kedy sme zaznamenali až 30 290 prenájmov, v auguste ich bolo 28 946 a v máji 25 174. Dlhodobo najvyťaženejšími stanicami sú Námestie Andreja Hlinku, COOP Polomská na sídlisku Vlčince, Aupark či Štefánikovo námestie. Najaktívnejší užívateľ si v minulom roku prenajal bicykel 539-krát, druhý 458-krát a tretí v poradí 409-krát. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia sezóny v decembri 2022 číslo 40 106.

 

Všetky bicykle prešli kompletnou zimnou údržbou, ktorá pozostávala z výmeny poškodených alebo opotrebovaných dielov, nastavenia a očistenia bicyklov tak, aby boli pripravené od prvého dňa sezóny pre používateľov. Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si je možné prostredníctvom smartfónu požičať bicykel na 30 minút bezplatne. Poplatok za prekročenie stanovenej 30-minútovej bezplatnej tarify sa ani v aktuálnej sezóne nemení. Ostáva naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 eur. Súčasťou každej stanice  je informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA Slovakia a.s. dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.

Tešíme sa na Vás aj v novej sezóne – štartujeme už čoskoro 🙂

Tím BikeKIA

Napíšte nám

Máte podnetné nápady alebo vylepšenia k našim službám? Napíšte nám na info@bikekia.sk

ALEBO

Prihláste sa