Vyše 147-tisíc užívateľov si v tomto roku vypožičalo v Žiline zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA. K dispozícii boli bicyklistom od mája do začiatku decembra na 20 staniciach v meste. Epidemiologická situácia poznačila aj aktuálnu sezónu bikesharingu, ktorá začala o jeden mesiac neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Do užívania by sa mali bicykle vrátiť opäť na jar. Presný dátum bude závisieť od poveternostných podmienok a platných preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Počas zimných mesiacov čaká bicykle generálna oprava.

Žilinčania a návštevníci krajského mesta si mohli tento rok vypožičať celkom 120 bicyklov. V novej sezóne pribudli v staniciach aj ďalšie stojany na bicykle, dnes je ich na 20 miestach v meste spolu 192. Najaktívnejší užívateľ si v tomto roku vypožičal bicykel 621-krát, druhý 513-krát a tretí v poradí 439-krát. Podľa štatistiky prevádzkovateľa systému zdieľaných bicyklov, spoločnosti ARRIVA, sa najviac výpožičiek uskutočnilo v letných mesiacoch, najviac v auguste vyše 29-tisíc, v júli 28 937 a v júni 24 572. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia aktuálnej sezóny číslo 30 299.

„Teším ma, že aj napriek zložitej situácii v súvislosti s koronavírusom, bol systém zdieľaných bicyklov v našom meste aj v tomto roku využívaný. Jednou z mojich osobných priorít je podporovať také riešenia mobility v meste, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a vytvárajú alternatívu k zaužívaným spôsobom dopravy, najmä osobnými autami. Bezuhlíková mestská mobilita si nachádza stále viac priaznivcov, čo je dlhodobý trend v zahraničí a veľmi vítam, že sme sa rovnakým smerom vydali aj v meste Žilina,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.

Druhá sezóna systému zdieľaných bicyklov odskúšala pripravenosť partnerov projektu flexibilne reagovať na zmenu a tiež vyplnila priestor systému na zlepšenie, či už prostredníctvom aktualizovanej aplikácie BikeKIA alebo pravidelnej dezinfekcie bicyklov. V nadácii oceňujeme tiež zlepšenie disciplíny užívateľov a teší nás, že bicykle zostávajú naďalej obľúbeným a využívaným ekologickým spôsobom dopravy,“ dodal správca Nadácie Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák.

„Na začiatku sezóny sme vzhľadom na vzniknutú situáciu so šírením koronavírusu prijali s predstaviteľmi mesta rozhodnutie o dezinfekcii bicyklov. Toto opatrenie v záujme bezpečnosti užívateľov systému obyvatelia a návštevníci mesta privítali. Teší nás, že boli zdieľané bicykle BikeKIA v meste Žilina ako doplnok k verejnej doprave rovnako obľúbené ako v predchádzajúcej sezóne, záujem o bikesharing bol i naďalej veľký. Prispeli sme tak k bezpečnému presunu obyvateľov v meste aj počas pandémie,“ informovala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločnosti ARRIVA na Slovensku.

Priemerná dĺžka jednej výpožičky bicykla v Žiline je podľa štatistiky 18 minút, ľudia si teda volia skôr kratšie trasy v meste. Najviac požičaní a vrátení bicykla bolo zaznamenaných v stanici na Námestí Andreja Hlinku (vyše 17 500 prenájmov a 18 133 vrátení), pri predajni COOP Jednota na Polomskej (15 652 prenájmov a 15 700 vrátení) a pri Auparku (10 676 prenájmov a 10 394 vrátení). Naopak, najmenej 1 050  prenájmov bolo v minulom roku na stanici Lesopark.

Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre AndroidiOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný po dobu jednej hodiny. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Motors Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.